Ucuz Tütün Bulmak

İlginç deneme Muş’ta Virjinya Tütününün Denemesi Yapıldı

Haberin detayı

Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmuz Solgun, kentte bu yıl 3 bin dekar alanda tütün ekimi yapıldığını söyledi.

Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmuz Solgun, kentte bu yıl 3 bin dekar alanda tütün ekimi yapıldığını söyledi.

Muş’un Sungu beldesinde ekimi yapılan tütün tarlasında incelemelerde bulunan Solgun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş’ta ilk kez Virjinya tütününün denemesini yaptıklarını belirtti.

Tütün ekiminin Muş ekonomisine yıllık 15 milyon lira girdi sağladığını ifade eden Solgun, şöyle konuştu:

İlgili resim

“Muş’ta 2008 yılında Kırgızistan ve Kazakistan’da üretilen tütününün denemesini yapmıştık. Bu ürün üzerinden yapılan sözleşme devam ediyor. 2009 yılında da Makedonya’nın tütününün denemesini yaptık. Bu yıl ise Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) getirdiğimiz Virjinya tütününün denemesini yaptık. Şu anda ekimini yaptığımız tarlalara baktığımızda iyi bir sonuç alacağımızı tahmin ediyorum.”

Muş’taki çiftçilerin tek gelir kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirten Solgun, Tekel Sigara Fabrikası’nın kapatılmasının çiftçiler için büyük bir iş kaybı oluşturduğunu kaydetti.

Solgun, “Tekel’in kapanmasının ardından Muş tütününü yabancı ülkelere pazarladık. Sadece geçtiğimiz sezonMuş’un ekonomisine yaklaşık 10 milyon lira katkı sağladık” dedi.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: