tutun-acik-arttirma-baslangic-fiyatlari

Tütüncülerin yeni serüveni başladı

Tütüncülerin yeni serüveni başladı

35 bin dekar ile Aydın’ın en çok tütün üretimi yapılan ilçesi olan Karacasu’da bir hasat döneminin ardından ürünlerini teslim eden üreticiler yeni sezona ara vermeden başladı.

tutun-acik-arttirma-baslangic-fiyatlari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tütün dikimlerinde kullanacakları fidanlar için tohum ekimine başlayan üreticiler tütünün ilk aşaması olan fidan ocağı kurma çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak toprağı sürerek çalışmalara başlayan üreticiler ardından naylon seralar altında tütün fidanı yetiştirmek için fidan ocağı hazırlama çalışmalarına devam ediyorlar. Fidan ocağının hazırlanmasının ardından toprak düzgün bir hale getirilirken ardından tohum saçma işlemine geçiliyor. Fidelerin yetişmesine kadar sulama işlemi gerçekleştirecek üreticiler çocukları gibi baktıkları ürünleri için bir yıl boyunca didinip emeklerini ekmeğe dönüştürmek için gecelerini gündüze katıp mücadele verecekler.
FİDAN TOHUMLARI ATILIYOR
Yaklaşık 40 yıldır Karacasu’da tütün üreten Ahmet Güney (57), “Yaz döneminde hasat ettiğimiz tütünü tüccara teslim ettik. Ara vermeden yeni sezonun hazırlıklarına başladık. Şu an ocak kurum çalışmalarımız devam ediyor. Tütün fidanı yetiştirmek için tohum atıyoruz. Nisana kadar yetiştikten sonra fidanları dikmeye başlayacağız” dedi.
‘TÜTÜNÜ BİR İÇEN, BİR DE DİKEN BIRAKAMAZMIŞ’
Tütün üretimini severek yaptıklarını ifade eden Güney, “Tütün yetiştirmek üretim içerisinde en zor olanlardan biri. Buna rağmen ekmeğimizi buradan kazanıyoruz. Şöyle bir söz vardır, tütünü bir içen bir diken bırakamazmış, bizimki de o hesap, yıllardır sürdürüyoruz” dedi.
‘ÇOCUK BAKAR GİBİ BAKIYORUZ’
Güney’in tütün üretiminde en büyük yardımcısı olan Sultan Güney (54), ise “Her gün çocuk bakar gibi bakıyoruz. Çocuklarımızla bu kadar ilgilenmemişizdir. Bütün kazancımızı tütünden sağladık. Ne kadar zor olsa da yapmayı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: