kacak-tutun-satisi-ege-ye-sicradi-sektor-alarma-gecti-8538776

Tütün Kıyma Tezgahından Gelen “Tel Tel” Lezzet

Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlarından tel kadayıf, Yozgat’ta 70 yaşındaki Adil senedirım tarafından dededen kalma yöntemlerle el ustalığıyla hazırlanıyor- hanımların oklavalarla açıp kağıt inceliğine getirmiş olduğu yufkalar, tandırda pişirildikten sonra
Yozgatlı kadayıf ustası Adil senedirım, yarım asrı aşkın süredir, dededen kalma geleneksel yöntemlerle tütün kıyma tezgahında tel tel kadayıf üretiyor.

kacak-tutun-satisi-ege-ye-sicradi-sektor-alarma-gecti-8538776

Zamanı Selçuklular dönemine kadar uzanan, Selçuklu ve Anadolu Beylikleri vakitında imaretler ve aşhanelerde verilen yemekler listesinde yer edinen kadayıf tatlısı, bugün de çeşitleriyle büyük rağbet görüyor.

Teknolojinin gelişmesiyle üretim çeşitliliği artan tel kadayıf üretimini Yozgat’ta ata mesleği olarak sürdüren Adil yıldırım (70), dedesinden kalma tütün kesme tezgahında el ustalığıyla kıydığı kadayıfla teknolojiye meydan okuyor.

Kadınlar tarafınca oklavayla açılıp kağıt inceliğine getirilen yufkalar, tandırda hafifçe ateşte pişirildikten sonra Adil ustanın tezgahına geliyor. Atalarının tütün kesmek için kullandığı tezgahı kadayıf kıymak için kullanan yıldırım, her gün saatlerce salladığı bıçağıyla hazırladığı kadayıfları müşterilerin beğenisine sunuyor.

Dedelerinin Osmanlı döneminde tütün kıydığını, bu mesleğin 350 yıldır aile mesleği olarak sürdürüldüğünü belirten senedirım, cumhuriyetin duyuruından sonra tütün kıymanın yasaklanmasıyla dedesinin aynı tezgahta kadayıf kesmeye başladığını anlattı.

Babasının da aynı şekilde kadayıf ürettiğini ifade eden yıldırım, “Tütün kıyma yasaklanınca dedem, tütün kıymayı bırakıp kadayıf kesmeye başlamış. Bu işi babam yaptı şimdi de ben yapıyorum.” dedi.

Kadayıf tüketiminin ramazan ayında çok arttığını dile getiren yıldırım, her gün kol gücüyle kestiği kadayıfları, Çapanoğlu Büyük Camisi yanına kurduğu tezgahta satışa sunduğunu kaydetti.

Senedirım, normal günlerde 2-3 kilo zor sattığı kadayıfın, ramazan ayında yoğun ilgi gördüğünü ve günde 50-60 kilogramlık satışı meydana getirdiğinı söylemiş oldu.

Kadayıf yufkasını tandırda pişiren Şehriban Berk (60) de 14 senedir kadayıf ekmeği pişirdiğini belirterek, “Bu biraz daha incelik istiyor, normal yufka ekmek gibi fazla pişirilmiyor.” diye mevzuştu.

Güler Kayhan (55) ise kadayıf için hazırlanan hamur harcı bezelerinin yufkadan birazcık daha büyük olduğunu ve daha ince açıldığını, bu işte çalışarak ev ekonomilerine katkı sağladıklarını belirtti.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: