tutun-tohumu-ihrac-edilebilecek

Türkiye’de Tütün Ekimi Yapılan Yerler

Türkiye’de Tütün Ekimi Yapılan Yerler

Ülkemizde yetiştirilmekte olan tütünler Şark tütünü olup en iyi kaliteden olmaktadır. Ülkemizde üretilen tütünler yağ bakımından çok zengin olmaktadır. Bu yağlar boya ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve İç Anadolu bölgesi dışında diğer bölgelerimizde çoğunlukla ekilmektedir.  Türkiye de tütün ekimi yapılan yerleşim yerleri ise Malatya, Bitlis, Hakkâri, Balıkesir, Muş, Diyarbakır, Samsun, Bafra, Erbaa, Amasya, İzmit, Balıkesir, Bursa, Keşan, Kırklareli, Denizli, Söke ve Manisa tütün ekimi yapılan yerlerdir.

tutun-tohumu-ihrac-edilebilecek

Tütünün Sevdiği Topraklar

Tütünün kaliteli olmasında iklim kadar toprakta çok önemlidir. Tütün humuslu kumlu ve su tutmayan topraklarda iyi yetişmektedir. Tütün yetiştirmek çok zordur. Toprak sonbahar aylarında hazırlanır. Fide ekimi ilkbahar aylarında başlar. Ekimi yapılmadan önce tütün tohumları ıslatılır ve ilkbahar aylarında ekimi yapılmaktadır. Tohumlar fide olduktan sonra mayıs aylarında ekimi yapılır. Fidelerin uzunluğu 7 cm kadar olmalıdır. Tütün çiçeklenmeye başlanınca 10 yaprak yukarıdan üstü kesilerek uç budama yapılır. Bu budama tütünün kaliteli olmasına neden olmaktadır. Tütün fideleme yapıldıktan sonra 90 gün içerisinde hasat yapılmaktadır.

Tütün yaprakları sabah erkenden toplanmaya başlanır. Toplanan yapraklar kurutulmaya başlanır. Tütün kuruduktan sonra depolarda tavlama yani nemlendirme yapılır. Daha sonra satışa sunulur.

Dünya da 7 Milyon tona yakın tütün ekimi yapılmaktadır. En fazla tütün üretilen ülke Çin’dir. Dünyanın en büyük tütün üreticisi Çin olmaktadır. Dünya tütün üretimini en fazla yapan ülkeler ise sırasıyla Çin, Brezilya, Hindistan olmak üzere bu üç ülke almaktadır. Türkiye tütün üretiminde 5. Sırada olmaktadır. Dünya tütün üretimi en fazla 10 ülkede yapılmaktadır. Bu ülkeler Çin, Brezilya, Hindistan, ABD, Türkiye, Endonezya, Yunanistan, Arjantin, İtalya ve Pakistan’dır.

Tütün bir yıllık bir bitkidir. Tütün patlıcangiller familyasından olmaktadır. Ömrü bir yıldır. Genel olarak sigara yapımında çok kullanılmaktadır. Dünya sigara markaları içinde % 15 civarında Türk tütünü kullanılmaktadır. Türk tipi tütünlerinin verdiği tat aroması doğal olarak kabul edilmektedir. Tütün kalitesine göre balyalama yapılmaktadır. Tütün ekimi çok zor olan tarım ürünlerinden biri olarak bilinmektedir.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: