Sigara! Sağlığımızı Tehdit Eden Buluş; Sigarayı Kim Nasıl Buldu?

sigara-sagliga-zararlidir

Sigara insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Son yıllarda ülkemizde kullanımı azalma eğilimi gösterse de tüketimi hala az denemez. İnsanlara zararlı olan sigarayı kim ve niçin icat etti? İşte sigara haberimiz! Sigara günümüz tütün mamulleri arasında en çok tüketilenidir. Kesin olmamakla birlikte tütünün kağıda sarılarak içilmesi 19. yüzyılda, savaş zamanında bir Fransız askeri tarafından gerçekleştirildi.

Sigara günümüz tütün mamulleri arasında en çok tüketilenidir. Kesin olmamakla birlikte tütünün kağıda sarılarak içilmesi 19. yüzyılda, savaş zamanında bir Fransız askeri tarafından gerçekleştirildi. O zamana kadar tütün pipo ile içiliyordu. Asker kırılan piposunun yerine barut çantasından çıkardığı kağıda tütünü sararak ilk sigarayı yaptı.

Başka bir rivayet ise İspanya’nın Sevilla kentinde yaşayan dilenciler, zenginlerin attıkları pipoların içinde kalan tütünleri kağıda sararlar ve içerlerdi.

Sigaranın icadı ile ilgili kesin ve en önemli gelişme, otomatik sigara sarma makinesinin icadı ile oldu. İnce özel kağıtlar imal edildikten sonra, tütün elle bu kağıtlara sarılır ve tanesi 1 kuruştan satılırdı, fakat talep çok azdı. 1883 yılında 18 yaşındaki James Bonsack tarafından icat edilen ve geliştirilen otomatik sigara sarma makinesi, sigara tarihinde bir devrim oldu. Bu icat üretim maliyetini azaltarak ve üretim hacmini arttırmada yardımcı oldu. Bir çok sigara fabrikası bu yeni icadı kullanmaya başladı. Günlük üretim 500 milyon adeti geçti. İlerleyen zamanlarda bir çok sigara markası ve çeşidi ortaya çıktı.

1952 yılında sigaranın insan sağlığına zararları nedeniyle filtreli sigaralar üretilmeye başlandı. Günümüzde günlük sigara üretimi 10 milyar adeti aşmış durumdadır.

Sigara nasıl üretilir?

Toplandıktan sonra kurutulan tütünler, üç sene kadar depolarda kendi haline bırakılır. Sonra sigara fabrikalarında tütün tozundan arıtılarak özel nemlendirme odalarında işleme tabi tutulur. Seri halde nemlendirme ve kurutma devam eder. Daha sonra tamburlar içinde döndürülerek yapılacak sigaranın türüne göre, çeşitli kalitedeki tütünler harmanlanır. Bu karışık tütün tekrar özel nemlendirme odalarında bekletilir. Bu tütün döner bıçaklarla çok ince bir şekilde kıyılır. Kıyıldıktan birkaç gün sonra, silindir tüp haline getirilmiş kağıtlar içine otomatik olarak doldurulur. İki sigara önce filtreye tutturulur, sonra ikiye bölünür. Standard bir sigara makinası dakikada ortalama 1200 sigara hazırlayabilir. Bu makinalarda sigaraların yirmişerli paketli selofanlı hale gelmesi çok kısa sürede olur. Her sigarada tütünün gevşekliği ışınla kontrol edilerek, bütün sigaraların eşit olması sağlanır. Sigaranın asıl kısmı tütün olduğu için, dumanı nikotin ve katran ihtiva eder. Sigaranın katranını azaltmak için evvela kaliteli tütün seçilir. Üretim sırasında ise uzun ince ve filitreli olarak yapılır. Sigaranın yanan ucu ile ağız arasındaki mesafe ne kadar çoksa vücuda o kadar az nikotin gider. Kuru tütünler yaşlardan fazla; hızlı çekenler yavaş çekenlerden fazla; ciğere çekenler dudak tiryakilerinden fazla nikotin alırlar.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: