Sigara da eroin kadar bağımlılık yapıyor

sigara-eroin-bagimlilik

KONYA, (DHA) – KONYA Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Gökşin Cihan Özel Enderun Lisesi öğrencilerini “Tütün Bağımlılığı” konusunda bilgilendirdi.

Sigaranın hastalıkların ve erken ölümlerin sebebi olduğunu belirten Cihan, sigaranın dünyada 6 milyon ölüme neden olduğunu ve bunlardan 600 bininin de kendisi içmediği halde yanında içenlerden etkilenen basit içiciler olduğunu söyledi. Cihan, “Ben bağımlı değilim günde bir tane içiyorum gibi bir açıklamamız olamaz. Kişi günde bir tane içiyorsa ya da ömrü boyunca yüz tane içtiyse biz bu kişiyi bağımlı kabul ediyoruz” dedi. Cihan, sigaranın içinde 4 bin tane kimyasal madde olduğunu ve bunlardan 55 tanesinin kesin kanser yaptığını söyledi.

Sigara içenlerin saçlarının daha erken beyazladığını, olduklarından daha yaşlı göründüklerinin altını çizen Doç. Dr. Fatma Gökşin Cihan, tüp bebek tedavilerinin bu kadar yaygınlaşmasının da sigara kullanımının artmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Bağımlılığın çok zor bir şey olduğunu kaydeden Cihan, sigara bırakma merkezlerine başvuran 3 kişiden yalnız 1 tanesinin sigarayı bırakabildiğinin altını çizip şunları söyledi:

“Bunun hiç tadına bakmamanız, hiç ağzınıza almamanız lazım. Çünkü sigara eroinden çok daha fazla bağımlılık yapan bir maddedir.”

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: