kacak-tutun-satisi-ege-ye-sicradi-sektor-alarma-gecti-8538776

Nikotin yoğunluğu tütünün tadını değiştirir mi / etki eder mi?

Nikotin yoğunluğu tütünün tadını değiştirir mi / etki eder mi?

 kacak-tutun-satisi-ege-ye-sicradi-sektor-alarma-gecti-8538776

Nikotinin tek başına, karakteristik bir tadı veya tarif edilebilir bir aroması olduğu biliniyor. ancak bu normal tütün tüketim şartlarında, içici tarafından ayrıştırılabilecek veya farkedilebilecek bir tad / aroma değil. Fakat bazı tütünlerin işlenme yöntemiyle bağlantılı olduğunu düşündüğümüz bir sebepten dolayı, yanma sürecinde açığa çıkan nikotinin, tütünün tadındaki / gövdesindeki / aromasındaki bazı boşlukları doldurabildiğini söyleyebiliriz. Bunun, tütün üreticilerinin ürünlerinin tadının hatırlanması ve tekrar satın alınması için geliştirdikleri bir yöntem olabileceğini düşünebiliriz . Nikotin bakımından zengin karışımları yoğun ve dolgun tatlı tütünler olarak genelleyemeyeceğimiz gibi (Burley nikotin bakımından en zengin tütün tiplerinden birisi olmasına rağmen, karakteristik olarak kuru ve aromatiktir; en dolgun tatlı ve gövdeli tütün tipi olduğunu söylememiz yanlış olur. Genellikle sigarada kullanılır.), nikotin seviyesi az tütün tiplerinin ve karışımlarının da (örneğin latakia) az dolgun ve hafif aromalı olacağını söyleyemeyiz.

 

Tütün Tipleri ve Nikotin Seviyeleri

 

Bildiğiniz gibi, fazla nikotin alımının baş dönmesi, soğuk terleme veya mide bulantısı gibi yan etkileri var. Hatta bazı zamanlar, etkisi bir daha aynı tütünden içmek istememeye neden olacak kadar güçlü olabilir. Ben kişisel olarak, İngiliz tütünlerinin ve Virginia’ların çoğunluğunun nikotin seviyelerinin çok rahatsız edici olmadığını, ancak Burley tip tütünlerin, hızlı ve uzun süre içildiğinde nikotini güçlü bir şekilde  hissettirdiğini düşünüyorum.

Nikotinin kötü özelliklerinden birisi de tütünün tadından, nikotin yoğunluğunun kestirilememesi. Ancak tütünü içmeye başlayıp nikotini hissettikten sonra ne kadar güçlü olduğunu yorumlayabiliyorsunuz. Örneğin latakia, bol lezzetli ve yoğun tatlı / kokulu bir tütün olduğu halde nikotin bakımından hafif. Aynı şekilde türk tütünü bol aromalı, tatlı ve baharatlı fakat nikotin yoğunluğu düşük. Bunun yanında burley, hafif tatlı ve daha az gövdeli bir tütün ancak nikotin bakımından çok zengin.

 

Bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalar ve yayınlar var. Aşağıdaki tabloda, Neill Archer Roan’ın “Pipo İçmenin Termodinamiği” isimli çalışmasından alıntı yaptığımız “tütün tiplerine göre nikotin konsantrasyonu / oranı tablosu” yer alıyor. Görüleceği gibi Burley’nin nikotin oranı diğerlerinden hayli yüksek.

 

Dünyada yaygın olarak kabul edilen, pipo ve puro tütünündeki nikotinin, sigaradakinden 1/3 oranda daha düşük olduğu.

 

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: