Göle’de Hıfzısıhha ve Tütün Kontrol Kurulu toplantısı

gole-hifzisihha-tutun-toplantisi

Göle Kaymakamlığı’nda, Kaymakam Zafer OKTAY başkanlığında, Göle Belediye Başkanı Akın İSMAİLOĞLU, Jandarma Komutanı Yüz. Serdar KENGER, Emniyet Müdürü M. Nevruz ÖZGÜR, Sağlık Grup Başkanı Barkın MALKOÇ, Tarım Müdürü Ertan DOĞAN, Eczacı Ayhan POLAT, Çevre Teknisyeni Fatma NUR ARDA’nın katılımıyla, her ay düzenli olarak yapılan Hıfzısıhha ve Tütün Kontrol Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Akın İSMAİLOĞLU, Jandarma Komutanı Yüz. Serdar KENGER, Emniyet Müdürü M. Nevruz ÖZGÜR, Sağlık Grup Başkanı Barkın MALKOÇ, Tarım Müdürü Ertan DOĞAN, Eczacı Ayhan POLAT, Çevre Teknisyeni Fatma NUR ARDA’nın katılımıyla, her ay düzenli olarak yapılan Hıfzısıhha ve Tütün Kontrol Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında, Göle ilçe merkez ve köylerinde başıboş köpeklerle ilgiligerekli tedbirlerin alınmasına, haftalık olarak ilçede kurulan pazar yerinde etiketsiz, menşei belli olmayan ve açıkta, gerekli saklama koşulları olmadan satışa sunulan gıda maddelerinin belediye zabıtalarınca ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli tarafından denetlenmesine, ilçe, köyler ve beldede su depolarının gerekli kontrollerinin yapılarak klor miktarının 0,2-0,5 ppm düzeyinde olması için gerekli tedbirlerin alınmasına, köy muhtarlıklarınca köy içme suyu depolarının düzenli olarak temizliğinin yapılmasına, ilçe ve köylerde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda görülebilecek hastalıklara karşı gerekli denetimlerin yapılmasına, köylerde gübreleri gelişigüzel yol kenarlarına ya da köy orta malı sayılan alanlara döken vatandaşlara karşı idari para cezasının uygulanmasına, okul içlerinde ve etrafında bulunan kantinlerin düzenli denetlenmesine, fırın, market, lokanta gibi tesislerin düzenli olarak denetlenmesine karar verildi.

Ayrıca toplantıda, 4207 sayılı Kanun uyarınca her ay düzenli olarak denetimlerin yapılmasına, ihbar alınmasına müteakip denetim birimince vakit kaybetmeden tütün denetiminin yapılmasına, halka karşı bilgilendirici ve yapıcı tutumla yaklaşılmasına, kamu kurum ve kuruluş araçlarıyla, ticari taksi ve minibüslerde tütün kullanımının denetlenmesine, okullarda tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi için kampanyalar oluşturulmasına ve bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesine, denetim sonucu karşılaşılan durumlarda mevzuat gereği idari para cezasının uygulanmasına, 18 yaş altı sigara satışı ya da tek sigara ve açıkta alkol satışı konusunda gerekli yaptırımların uygulanmasına, ruhsatsız işletmelerin kapatılmasına, bilhassa okulların etrafında bulunan cafe, kahvehane gibi işletmelerin ruhsatlarının kontrolü yapılarak aksi durumda belediye tarafından kapatılmasına dair karar alındı.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: