58821bfeeb10bb0e1cbbf4c5

CHP’li Arslan: “Çiftçi can, iktidar başkanlık derdinde”

CHP’li Arslan: “Çiftçi can, iktidar başkanlık derdinde”

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan çiftçilerin, sanayici ve ihracatçıların zor durumda olduğunu ve anayasa sürecinin sektörlere bir getirisinin olmayacağını belirterek, “Bugün çiftçi can, iktidar başkanlık derdinde” dedi.

58821bfeeb10bb0e1cbbf4c5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, tarım ve hayvancılık sektörlerinde üreticilerin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, anayasa değişikliğinin sektörlere bir getirisinin olmayacağını söyledi. Denizli’deki tütün teslimi yapan üreticilerin daha önce tüccarla 16-17 liraya pazarlık yaparak sözleşmeye bağladığı tütününü 11-12 liraya tüccara teslim etmek zorunda kaldığını vurgulayan Arslan, “Tüccarla tütün üreticisi arasında önceden yapılmış miktar ve fiyat anlaşması var. Bazı tüccarlar sözleşmeye uymayarak, önceden belirledikleri 17-18 Türk liraya anlaştıkları fiyata uymayarak, tütün üreticisinin elinden 10-12 TL gibi fiyatlarla tütünü teslim alıyor. Hayvancılık yapan, et ve süt üretimini gerçekleştiren çiftçimizin sütünü satamadığı, sattığı parasını da alamadığına ilişkin şikayetler geliyor. Bunların takibini Bakanlık zaman kaybetmeden yapmalıdır. Bugün çiftçi can, iktidar başkanlık derdindedir” dedi.
Sanayici ve esnaflarında zor durumda olduğunu, ödemelerini yapamayan işdünyasının borçlarını 4 ay ötelemenin bir işe yaramayacağını vurgulayan Arslan, borcu bulunanlara en az 1.5 yıl erteleme getirilmesi gerektiğini savundu. Piyasalardaki para darlığının, piyasadan çekilen paradan kaynaklandığını belirten Arslan, “Sanayide üretim ve ihracat beklentisi düşerken, cari açığımız artıyor, dış ticaret açığımız fazlalaşıyor. Türk lirası dolar karşısında 1 yılda yüzde 21 değer kaybediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sürekli fakirleşirken OHAL adı altında çok daha zor günler bizi bekliyor. O nedenle nasıl ki olağanüstü hali 3 ay yetmedi, 3 ay yetmedi bir daha, bir daha 3 ay istiyorsanız. Bu üreticilere, bu borçlulara 4 ay sonra yeni bir 4 daha, yeni bir 4 ay daha vermek zorunda kalacaksınız” diye konuştu.

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: