Adıyaman Tütünü Neden İyidir?

Adıyaman bölgesinde yetiştirilen tütünün birçok özelliği diğer bölge tütünlerinden farklıdır. Özellikle bu bölgede Çelikhan’da yetiştirilen tütün; Renk, koku, tat ve nem oranı özellikleri ile farklılık gösterir. Çelikhan tütünü genellikle koyu sarı r

Adıyaman Tütünü Neden İyidir?

Adıyaman bölgesinde yetiştirilen tütünün birçok özelliği diğer bölge tütünlerinden farklıdır. Özellikle bu bölgede Çelikhan’da yetiştirilen tütün; Renk, koku, tat ve nem oranı özellikleri ile farklılık gösterir. Çelikhan tütünü genellikle koyu sarı renkte olur.

Bu olmazsa olmaz kural değildir. tütünde yeşil lifler olması tütünün o senenin tütünü olduğunu gösterir. Çelikhan tütünü sarılmadan önce kıyılmış halindeki kokusu bal gibi kokar. Bu bal kokusu yakıldığında azalsa da yine fark edilir. Çelikhan tütününün bu özel koku ve tadını alabilmek için iki husus çok önemlidir.

Bunlardan birincisi tütünün nem oranıdır. Tütün alınırken çok fazla nemli ya da çok fazla kuru olanlardan sakınılmalıdır. Çok nemli tütün çok çabuk bozulur, kurusu ise sarılırken dağılır. Her iki husus içimi direkt etkiler. Kuru tütünün bir başka eksi tarafı acı olmasıdır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: