2016 sigara fiyatları belirlendi, işte sigara fiyatları listesi

2016 yılına girmemizin ardından vatandaşların en fazla merak ettikleri konulardan biri de sigara fiyatları oldu. Sigara tiryakisi olan vatandaşlar, yeni yılda beklenen sigara fiyatları zammının ne zaman yürürlüğe gireceğini merak ediyordu. Hükümet sigara fiyatları zammı kararı aldıktan sonra bu karar T.C. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte sigaranın hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarlarında artış yaşandı ve bu artış sigara fiyatları listesini etkiledi. Hükümet tarafından yapılan düzenleme paket başına 50 kuruş ila 1 lira arasında artışa neden oldu. Vatandaşlar kararın açıklanmasının ardından yürürlüğe gireceği tarihi bekliyordu ki, 4 Ocak itibariyle yeni sigara fiyatları listesi yayınlandı ve bu tarihten itibaren tütün ve tütün mamülleri zamlı fiyatlarıyla tüketicilere satılmaya başlandı. Sigara zammı ve 2016 sigara fiyatları hakkında detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Sigara fiyatlarına yapılan zammın ardından tütün üreticileri zamlı sigara fiyatları listelerini belirledi. Philip MorrisSA ve Japan Tobacco International (JTI), 2016 sigara zammının ardından yeni sigara fiyatlarını belirleyen üreticiler oldu. Öte yandan British American Tobacco (BAT) ise henüz zamlı fiyatlarına dair güncel bir bilgi vermedi. Yapılan zamlar sadece sigara fiyatları listelerinin değişmesine neden olmadı. Sigaranın yanı sıra tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yüzde 12-15 arasında artırıldı. Tütün ürünlerinde asgari maktu vergi yüzde 5, maktu vergi ise yüzde 25 oranında artırıldı. Bu zamların ardından sigara şirketleri sigaralara yüzde 10-17 aralığına denk gelen, 50 kuruş ila 1 lira arasında zam yaptılar.

Sigara fiyatları zammı hem yetkililer, hem de vatandaşlar tarafından bir süredir bekleniyordu. Bakanlar Kurulu’nun 1 Ocak’taki kararına göre, rakıdan biradan alınan maktu vergi yüzde 15, cin ve votkadan alınan vergi ise yüzde 12 düzeyinde artırıldı. Karara göre, sigara üzerinden alınan asgari maktu vergi 0.21 liradan yüzde 5 artışla 0.22 liraya çıkarıldı. Böylece paket başına asgari vergi miktarı 4.20 liradan 4.42 liraya yükselmiş oldu. Yine aynı karar ile maktu vergi 0.1968 liradan yüzde 25 artışla 0.2468 liraya yükseltildi. Bununla paket başına vergi yükü 4.4 liradan 4.66 liraya yükseldi. Bu kararların ardından sigaralara 50 kuruş ile 1 lira arasında zam yapılması bekleniyordu.

Sigara fiyatlarına yapılan zammın ardından Philip MorrisSA ve Japan Tobacco International zamlı fiyat listelerini açıkladı ve 4 Ocak itibariyle bu üreticilerin ürünleri yeni fiyatlarıyla satılmaya başlandı. Diğer taraftan British American Tobacco ise 2016 nihai sigara fiyat listesini henüz açıklamadı. Bu günlerde bu firmanın da zamlı sigara fiyatlarını açıklaması bekleniyor.

TÜİK verilerine göre Aralık ayında ortalama sigara fiyatı 8.43 TL olarak ölçülürken sigara fiyatlarının manşet enflasyon üzerindeki ağırlığı ise yüzde 4.48 seviyesinde. Bu verilere göre sigara ortalama fiyatlarının zamların ardından 8.60 TL’ye çıkması halinde enflasyona yükseltici etki yüzde 0.1 puan civarında ortalama 50 kuruş artışla 8.93 seviyesine çıkması halinde 0.5 puan civarında gerçekleşecek. TÜİK verilerine göre ortalama alkollü içecek fiyatı ise Aralık ayında 10.93 TL olarak gerçekleşti. Rakı, viski şarap ve alkollü biranın manşet enflasyon üzerindeki ağılığı ise 0.33 seviyesinde sigaraya göre oldukça düşük. Ekonomistler geçmiş uygulamalar baz alındığında 2016 yılı enflasyonuna sigara ve alkollü içecek kaynaklı etkinin etkisinin 0.3-0.4 puan civarında oluşacağını hesaplıyorlar. Analistler asgari ücret artışı ve elektrik fiyatları ve diğer tüm vergi artışları da dahil edildiğinde 2016 yılında enflasyona toplamda 1.5-2 puan civarında etki yapacağını hesaplıyor. Aynı kararname ile, cep telefonlarında adet başına uygulanan 120 liralık vergi de 160 liraya yükseltildi. İşlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarı ton başına 900 dolardan 600 dolara düşürüldü.

JTI 2016 SİGARA FİYATLARI LİSTESİ

CAMEL 8 TL
WINSTON 8,5 TL
WINSTON 9 TL
LD SLENDER 7 TL
MONTE CARLO SLENDER 7 TL
MONTE CARLO 7,5 TL
ANADOLU 7 TL
SALEM 11 TL

PHILIP MORIS ZAMLI SİGARA FİYATLARI LİSTESİ

PARLIAMENT UZUN 11,5 TL
PARLIAMENT KISA 11,5 TL
PARLIAMENT SLİM 11,5 TL
PARLIAMENT AQUA 11,5 TL
MARLBORO UZUN 11 TL
MARLBORO KISA 11 TL
MARLBORO BLUE 11 TL
MARLBORO TOUCH BLUE 10 TL
MARLBORO GRAY 10 TL
MARLBORO AQUA 10 TL
MARLBORO ONE 10 TL
MURATTİ ROSSO 9 TL
MURATTİ AZURE 9 TL
MURATTİ TONE 9 TL
MURATTİ MODE 9 TL
MURATTİ MONE 9 TL
MURATTİ S-MODE 9 TL
MURATTİ S-ONE 9 TL
LARK UZUN 8 TL
LARK KISA 8 TL
LARK MODE BLUE 7,5 TL
CHESTERFIELD UZUN 8 TL
CHESTERFIELD KISA 8 TL
CHESTERFIELD SLİM 8 TL
CHESTERFIELD CLİCK 8 TL
CHESTERFIELD BLU 7,5 TL
CHESTERFIELD GRAY 7,5 TL
L&M UZUN 7,5 TL
L&M KISA 7,5 TL
L&M BLUE LINE 7,5 TL
L&M MODE RED 7 TL

(NOT: British American Tobacco (BAT) henüz güncel sigara fiyatları listesini açıklamadı. BAT, yeni fiyat listesini açıklar açıklamaz bu bilgiyi de haberimizde bulabilirsiniz.)

PHILIPS MORRİS INTERNATIONAL

Philip Morris International, 160 ülkede faaliyet gösteren ve satış yapan uluslararası bir tütün şirketidir. Dünyanın en büyük tütün şirketi olan Philip Morris International, 2007 yılında tüm dünyadaki tütün piyasasının %15,6’sına hakimdir. 50’den fazla ülkede üretim yapan Philip Morris International’in merkezi ABD’nin New York kentindedir. Öte yandan şirketin Tükiye dağıtımını ise Sabancı Holding yapmaktadır.

BRITISH AMERICAN TOBACCO

British American Tobacco, 1902 yılında United Kingdom’s Imperial Tobacco Company ile the American Tobacco Company of the USA şirketlerinin birleşmesi ile kurulmuştur. 50 ülkedeki sigara piyasasını elinde bulunduran, 180 ülkede ise satış yapan British American Tobacco, Philip Morris’in ardından dünyanın en büyük ikinci tütün şirketidir.

JAPAN TOBACCO INTERNATIONAL

Japan Tobacco International, 1 Nisan 1985 tarihinde bir kamu kuruluşu olarak kurulmuştur. Tütün endüstrisinde faaliyet gösteren Japan Tobacco International’in merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunmaktadır. 2009 yılında Fortune 500 listesine giren şirket 312. sırada yer almıştır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: